Tampereen Radioamatöörit ry:n kerhotiedote 29.10.2025

Tampereen Radioamatöörit ry:n kerhotiedote on kuultavissa keskiviikkoisin klo 21 OH3RNE FM-toistimien taajuuksilla 145,750 MHz ja 434,850 MHz. Kuuden metrin toistin OH3RTR on tauolla, mutta korjauksesta on jo keskusteltu. Kerhotiedote julkaistaan myös kerhon kotisivuilla ja Facebookissa.

OH3NE tiedottaa

Perusluokan kurssi: Perusluokan lähikurssi järjestetään kerhohuoneella Pyynikillä tammi-helmikuussa. Tarkempia tietoja ja ohjeet ilmoittautumiseen lähiaikoina täällä ja kerhon sivuilla.

OH3NE vaalikokous: Muistathan kerhon syksyn kokouksen eli vaalikokouksen, joka järjestetään kerhohuoneella keskiviikkona 26. marraskuuta kello 18 alkaen. Tervetuloa kokoustamaan ja nokkakusoille!

SRAL:n vaalit: Ehdokkaina on tällä kertaa peräti kaksi kerhomme jäsentä. Äänestystavat ovat sähköinen äänestys ja syyskokouspaikalla tapahtuva äänestys. Sähköinen äänestys aukeaa ensi viikon torstaina 6.11.2025 klo 10.00. Lisätietoa vaaleista sekä ehdokkaiden esittelyt SRAL:n sivuilla.

QSL-kisa: Palkintolahjakortit on jaettu voittajien QSL-lokeroihin, tervetuloa hakemaan ja munkkikahveille!

Radioamatööriuutisia

HF-Viestiliikenneharjoitus: Tervetuloa osallistumaan viestiliikenneharjoitukseen 14.-15.11. joko johtoasemalle Ylämyllylle tai omalta koti- tai kerhoasemalta. Johtoasemalle tuleville opetetaan tarvittaessa HF-radion peruskäyttö sekä annetaan perustiedot HF-antenneista ja viestiliikenteestä. Kurssi soveltuu siis sekä radioamatööreille että muille HF-toiminnasta kiinnostuneille täysi-ikäisille Suomen kansalaisille. Johtoasemalla osallistumisesta myönnetään kaksi kertausharjoituspäivää. Ilmoittautuminen 3.11. mennessä MPK:n sivuilta mpk.fi, jossa harjoitus löytyy koulutuskalenterista hakusanalla HF.

Kadonneen lentokoneen mysteeri: Yle Areenassa on dokumentti, jossa eläkkeellä oleva ilmailualan insinööri Richard Godfrey on analysoinut WSPR-signaaleja ja laskenut niiden perusteella Malaysian Airlinesin lennon MH370 päätepisteen. Liverpoolin yliopistossa professori Simon Maskellin työryhmä on liittynyt mukaan ja tuonut laskentaan lisää tiedettä. Kyseessä on mielenkiintoinen multistaattisen tutkan sovellus käyttäen vapaasti saatavilla olevaa dataa.

Kilpailu-uutisia

NAC-kilpailut: Ensi tiistaina on 2 m NAC ja torstaina on 10 m NAC. Säännöt, ohjeet osallistumiseen sekä tulokset löytyvät VHF-kilpailumanagerin sivuilta oh6zz.com.

Kotimaan HF-kontestit: Viitosten syysottelu on tämän viikon lauantaina 1.11.2025 ja Joulukilpailu on tapaninpäivänä. Lisätietoja SRAL:n sivuilta.

Työskentelyuutisia

Syksyn tropokelit: Perinteisesti lokakuun puolen välin tienoilla vallitsevat hyvät VHF-tropokelit. Tänä syksynä ne ovat loistaneet poissaolollaan muun muassa lämpimän sään ja runsaiden matalapaineiden vuoksi. Palataan asiaan, kunhan ilmojen viiletessä etenemisolosuhteet paranevat.

Madagaskar 5R8TT ja 5R8XX: Italian DXPedition Team on Nosy Be Islandilla IOTA AF-057 (LH46cr). 5R8XX tuli ääneen 30 m FT8-modella tänään klo 18 aikaan ja oli helppo workittava.

Madagaskar 5R8IC: Maassa on äänessä myös pitemmän aikaa Eric F6ICX Sainte Marie Islandilta IOTA AF-090 (LH43wa). Eric tekee myös peditioita mm. Ile Aux Nattesille WLOTA LH 0100 (LH42vv). Eric on äänessä myös QO-100 -satelliitilla. Pidemmänpuoleinen lomamatka kestää ensi vuoden alkupuolelle asti.

Wallis ja Futuna FW5K: Kuuden operaattorin porukka on edelleen äänessä saarilta IOTA OC-054 (AH16). Bandit 160-6 m, modet CW/SSB/RTTY/FT8/FT4. Peditio kestää 7.11. asti, eli hyvin on aikaa. Saarilta on kuulunut myös porukan jäsen K6VHF kutsulla FW1NA viime päivinä.

San Andreas 5K0UA: Peditio kärsii kovasti ulkopuolisista häiriölähteistä. Kerhoasemalle on saatu kuso vain muutamalla bandilla. Operaatio kestää vielä huomiseen asti. Seuraavaksi saarelle on tulossa 5J0EA 20.11. alkaen. Toivottavasti häiriötilanne on siellä paremmin hallinnassa.

Somalia 6O3T: Somalia tuli yllättäen ääneen viime viikolla. Myös tätä peditiota rasittavat pahat häiriöt, joita on kuitenkin saatu vaimennettua jonkin verran. Operaatio kestää vielä ensi tiistaihin 4.11. asti, mutta uusi DXCC-entiteetti on kerhoasemalla jo plakkarissa useimmilla HF-bandeilla, vain 20 m puuttuu vielä. Asema on kuulunut viime päivinä kerhoasemalle myös 6 metrillä, ja clublog.org mukaan OH3SR ja OH6MW ovat saaneet jo kusonkin harvinaiseen paikkaan.

Revillagigedo XF4B: Mark XE1B matkusti saarelle pikavisiitille ja tuli ääneen maanantain ja tiistain välisenä yönä. Aktiivisuus on ollut pelkästään yläbandien SSB:llä . Mahdollisuus operointiin on ilmeisesti vain huomiseen asti. Vuonna 2026 on mahdollisesti tulossa mittavampi operaatio, mikäli laivastoaseman uusi komendantti suhtautuu myötämielisesti.

Burundi 9U1RU: Venäläisvetoinen peditio on tulossa ääneen 7 aseman voimin perjantaina ja on aktiivinen 19.11. asti. Kerhoasemallakin on puutteita alabandeilla, sekä luonnollisesti 6 metrillä.

Sierra Leone 9L8MD: Operaatio starttaa 14 operaattorin voimin huomenna lokaattorista IJ38ke ja on aktiivinen 10.11. asti. Bandit 160-6 metriä, modet CW/SSB/RTTY/FT8. Tänä aikana tehdään myös peditio kutsulla 9L9L Banana Islandille IOTA AF-037.

Bolivia CP7DX: Argentiinalaisten peditio Tarijassa FG87pl alkaa perjantaina ja on äänessä myös 10.11. asti. Bandit 80-10 m.

Nyt on myös käynnissä ja lähiaikoina tulossa muita kiinnostavia peditioita kuten Gambia C5LT ja C5R, Kyproksen brittiläinen tukikohta ZC4RH sekä Kamputsea XU7RRC.

Tietoa ajankohtaisista operaatioista löytyy muun muassa NG3K:n ADXO-sivulta sekä DXNews.com -kalenterista.

 

Kerhon kotisivuilta oh3ne.fi löydät uusimmat tiedot asioista ja tapahtumista. Aikaisemmat kerhotiedotteet löydät kerhotiedotteet-osiosta. Tiedotteessa lukematta jääneet linkit löytyvät Facebook- ja verkkoversioista.

Bulletiinin toimitti Tampereen Radioamatöörit ry:n bulletiinitiimi.

Jaa sosiaalisessa mediassa