Tampereen Radioamatöörit ry:n kerhotiedote on kuultavissa keskiviikkoisin klo 21 OH3RNE FM-toistimien taajuuksilla 145,750 MHz ja 434,850 MHz. Kuuden metrin toistin OH3RTR on tauolla, mutta korjauksesta on suunnitelma, ja osia on hankittu.. Kerhotiedote julkaistaan myös kerhon kotisivuilla ja Facebookissa.
OH3NE tiedottaa
Perusluokan kurssi: Perusluokan lähikurssi järjestetään kerhohuoneella Pyynikillä tammi-helmikuussa, alkaen 10.1.2026. Nyt tutut, puolisot ja jälkikasvu kavereineen kurssille! Tarkempia tietoja ja ohjeet ilmoittautumiseen kerhon sivuilla.
OH3NE:n vaalikokous: Yhdistyksen vaalikokous pidettiin tänään. Kokouksessa keskusteltiin runsaasti kerhotilan muuton vaikutuksista. Talousarviossa korotettiin jäsenmaksua maltillisesti budjetin tasapainottamiseksi. Puheenjohtajaksi valittiin Tuomas OH3ERV ja hallituksen jäseniksi Marko OG3E, Kimmo OH3DJP, Tiiti OH3HNY, Toni OH3HWX, Tommi OH3BRJ ja Tommi OH3FCB.
SRAL:n syyskokous: Kokous pidettiin viime lauantaina perinteisin menoin. Pitkällisen ja asiasta välillä jopa riistäytyneen keskustelun jälkeen sääntömuutosesitys palautettiin uusintakäsittelyyn evästyksin, missä hylättiin siirtyminen yhden kokouksen järjestelmään. Muut muutokset saivat kannatusta. SRAL:n puheenjohtajaksi valittiin Erik OH2LAK. Hallitukseen valittiin kaudelle 2026-28 kerhon jäsenet Tuomas OH3ERV ja Tommi OH3BRJ sekä Erikin tilalle kaudelle 2026-2027 muuten vain tolokun heppu Pasi OH2TWI. Lisäksi Tiiti OH3HNY valittiin jatkokaudelle vaalivaliokuntaan.
Radioamatööriuutisia
WWFF-webinaari: Puskawebinaari järjestetään Zoomissa viikon päästä keskiviikkona 3.12.2025 kello 18-19. Timo OH1CRT kertoo yleisesti WWFF:n perusteista ja jakaa omia, hyväksi havaitsemiaan vinkkejä puskaworkkimisesta käytännön tasolla. Lisätietoa ja ilmoittautumislinkki SRAL:n sivuilla.
Tutkinto- ja taajuusmaksut: SRAL sekä monet kerhot ja yksityiset radioamatöörit ovat lausuneet Liikenne- ja Viestintäministeriön asetusmuutoksesta, joka toisi merkittävät korotukset radioamatöörien tutkinto- ja taajuusmaksuihin. Lausunnot löytyvät Lausuntopalvelu.fi:stä.
PRT41: 41. perinneradiotapahtuma järjestetään lauantaina 6.12.2025 Kyseessä ei ole kilpailu, vaan kunnioitus vanhoja yli 40-vuotiaita veteraaniradioita ja niitä käyttäneitä radioveteraaneja kohtaan. Tapahtuma on vapaamuotoinen ilman johtoasemaa. Nyttemmin perinneradioiksi kelpaavat myös ensimmäisen sukupolven synteesiradiot kuten FT-757GX, IC-735 ja TS-430S. Aiheesta tarkemmin ensi viikon tiedotteessa.
SRAL:n kesäleirit: Riihimäen Radioamatöörit ry OH3AD järjestää Liiton ensi kesän leirin 16.-19.7.2026 Tammelan Eerikkilässä. Paikka on monelle tuttu vuoden 2022 kesäleiriltä. Tarkempia tietoja leiriohjelmasta jne. myöhemmin. Vuoden 2027 leirin järjestelyoikeuksien haku on myös avattu, deadline on maaliskuussa 2026.
Kilpailu-uutisia
NAC-kilpailut: Ensi viikon tiistaina on 2 metrin NAC ja torstaina 10 metrin NAC. Säännöt, ohjeet osallistumiseen sekä tulokset löytyvät VHF-kilpailumanagerin sivuilta oh6zz.com.
FT8-kilpailu: Marraskuun osakilpailun lopulliset tulokset ovat SRAL:n HF-kilpailusivuilla. Hävisimme 40 m single bandissa Juhalle OH2LQ alustavaan pistelaskuun verrattuna vielä lisää kahden vasta-aseman logitöppäilyn takia. Tilanne on nyt sellainen, että meillä on varaa hävitä joulukuussa vain vähän yli 200 bruttopistettä, muuten voitto menee sivu suun. Virve OH3VIKI voitti tällä kertaa perusluokan suvereenisti. Joulukuun osakilpailu on kahden viikon päästä 10.12.
CQ WW CW: Maailman suurimman kontestin CW-osa on ensi viikonloppuna 29.-30.11.2025.
6-cup: Keski-Suomen Radioamatöörit OH6AD kutsuu kaikki sähkötystaitoiset radioamatöörit Kuutosten kuppiin Suomen Itsenäisyyspäivänä. 6.12.2025 kello 10 Suomen aikaa starttaava tunnin mittainen cw-kisa workitaan 80 ja 40 metrillä. Säännöt ovat entisellään.
Työskentelyuutisia
Syksyn tropokelit: Tämän syksyn troposfäärieteneminen on ollut muutaman hyvän vuoden jälkeen taas laimeaa. Hyvät kelit ovat jäneet manner-Eurooppaan, ja meille asti on tullut pari kertaa pelkkiä jämiä. Toivottavasti keskitalven pakkaset tuovat pitkään paikallaan seisovia korkeapaineita ja niiden myötä tropokelejä.
Viron 4 metrin majakka: Viron 4 metrin majakka ES0VHF on tullut ääneen Saaremaalta Pangan majakalta KO18dn taajudella 70,037 MHz. Tehoa on 10 W ja antennina vaakadipoli. Samassa sijainnissa on myös 6 m, 70 cm ja 23 cm majakat.
Madagaskar 5R8IC: Jos 5R8TT/5R8XX jäljiltä jäi puutteita, maassa on vielä pari kuukautta Eric F6ICX kutsulla 5R8IC Sainte Marie Islandilta IOTA AF-090 (LH43wa). Eric tekee peditioita mm. ruutuun LH42vv, missä on myös majakka. Eric on äänessä myös QO-100 -satelliitilla. Pidemmänpuoleinen lomamatka kestää tällä tietoa ainakin tammikuuhun.
Vanuatu YJ0GC: Stan LZ1GC matkasi edelleen Vanuatulle ja tuli ääneen sunnuntaina. HF, CW/FT8, ehkä SSB. Operaatio kestää ensi viikon torstaihin. Kerhoasemalla ei ole workittuna kuin 40-17 m bandit, joten puuhaa riittää tässäkin. Puuttuvia bandeja ei toistaiseksi ole ollut äänessä, ainakaan sellaiseen aikaan, että Stan olisi kuulunut Suomessa.
San Andres 5J0EA: Operaatio alkoi viime viikolla ja kestää 30.11. asti. Kerhoasemalle jäi häiriöiden riivaaman 5K0UA-pedition jäljiltä vielä paljon workittavaa. Toivottavasti tässä QTH:ssa tilanne on parempi. Asema on ollut vaisusti äänessä sellaisilla bandeilla, mitä kerhoasemalta puuttuu.
Ellesmere Island VY0ERC: Henkilökunta käy kolme kertaa vuodessa Eurekan sääasemalla tekemässä huoltoa ja mittauksia, ja samalla Pierre VE4KTB on äänessä Ridge Labilta IOTA NA-008 (ER60tb). Tämä on myös puoliharvinainen CQ Zone 2 ja aidosti harvinainen ITU Zone 75. Tämänkertainen operaatio kestää 10.12. asti. Bandit 160-6 metriä ynnä 2m/70 cm FM- ja lineaarisatelliitit. Asema ei ole ollut toistaiseksi äänessä kuin kahtena yönä 20 m SSB:llä. Arktinen sää saattaa rajoittaa kulkemista sääasemalta Ridge Labille.
Keski-Afrikan tasavalta: TL8GD: Darek TJ1GD/SP3GDH on äänessä Banguista ruudusta JJ94 vielä viikon loppupuolelle. HF, modet SSB/CW/FT8/FT4. Tällä viikolla asema on workittu myös FT4-modella monella bandilla.
Nyt on myös käynnissä ja lähiaikoina tulossa muita kiinnostavia peditioita kuten Kambodza XU7RRC.
DX-uutisointi muuttuu jatkossa, mutta tietoa ajankohtaisista operaatioista löytyy edelleen muun muassa NG3K:n ADXO-sivulta sekä DXNews.com -kalenterista. DXWorldin kalenteri on myös havainnollinen ja sisältää linkkejä peditioartikkeleihin. Anne OH2YL välittää kimppatilauksia W3UR:n Daily DX -tiedotteisiin, deadline on tällä viikolla 29.11.
Kerhon kotisivuilta oh3ne.fi löydät uusimmat tiedot asioista ja tapahtumista. Aikaisemmat kerhotiedotteet löydät kerhotiedotteet-osiosta. Tiedotteessa lukematta jääneet linkit löytyvät Facebook- ja verkkoversioista.
Bulletiinin toimitti Tampereen Radioamatöörit ry:n bulletiinitiimi.