Tampereen Radioamatöörit ry:n kerhotiedote 21.1.2026

Tampereen Radioamatöörit ry:n kerhotiedote on kuultavissa keskiviikkoisin klo 21 OH3RNE FM-toistimien taajuuksilla 145,750 MHz ja 434,850 MHz. Kuuden metrin toistin OH3RTR on tauolla. Kerhotiedote julkaistaan myös kerhon kotisivuilla ja Facebookissa

OH3NE tiedottaa

OH3NE:n vuosikokous: Yhdistyksemme vuosikokous pidetään tiistaina 17. helmikuuta klo 18 viimeistä kertaa kerhotilassa Pyynikiillä – merkitkää kalentereihinne!

Perusluokan kurssi: Kurssi etenee ja tutkinto lähenee. Työrauhan vuoksi pyydämme välttämään kerhohuoneella käymistä kurssin aikana eli tammikuun viikonloppuina kello 9-15.

Liiton Youtube-tärpit: Radioamatööreille hyödyllisiä YouTube-videoita ja -kanavia on koottu  liiton sivuille yhden linkin taakse. Katsottavaa löytyy sekä vasta-alkajille että kokeneille hameille. Katsokaa ja oppikaa sekä myös tykätkää mikäli aihetta on!

SRAL kesäleiri 2026: Valtakunnallinen kesäleiri järjestetään Tammelan Eerikkilässä 16.- 19. heinäkuuta koska Räyskälän aluetta ei saatu käyttöön. Järjestäjänä on Riihimäen Kolmoset ry OH3AD. Myös tämä kannattaa merkitä kalenteriin, jotta tietää olla paikalla oikeaan aikaan.

Radioamatööriuutisia

X-luokan roihupurkaus: Auringossa syntyi sunnuntaina voimakas X-tason roihupurkaus, josta lähti avaruuteen koronan massapurkaus eli käytännössä kaasupilvi. Roihupurkaukset luokitellaan luokkiin B, C, M ja X, jotka ovat kukin 10 kertaa edellistä luokkaa voimakkaampia. Sunnuntain purkauksesta syntynyt poikkeuksellisen nopea keskimäärin 1500km sekuntinopeudella liikkunut massapilvi saavutti maan 26 tunnissa aiheuttaen äärimmäisen voimakkaan geomagneettisen myrskyn. Ilmatieteen laitoksen  mukaan kyseessä on  protonivuolla mitattuna voimakkain hiukkasmyrsky sitten vuoden 1991, ja luokitukseltaan S4 voimakkain sitten vuoden 2003. Tuloksena onkin nähty revontulia aina Alpeilla asti, Suomessa pilvipeitteen takia ikävä kyllä rajoitetusti. Myrsky on vaikuttanut myös mm. satelliittipaikannukseen sekä lyhytaaltotaajuuksiin, minkä DX:erit ovat varmasti huomanneet. Toisaalta, S51ZO raportoi eilen aurorayhteyksistä 2 metrin bandilla.

Puskajahti 2026: Tämän vuoden jahdin fokus on pitkään QRT olleissa puskissa sekä uutena nk. Kymppipuskissa, jotka juhlistavat 10-vuotiasta OHFF-ohjelmaa. Arpahulinaa, puskaralleja ym. on luvassa kuten aiemminkin. Lue lisää OHFF:n bulletiinista

Kilpailu-uutisia

NAC-kilpailut: Ensi viikon tiistaina on mikroaalto-NAC. Säännöt, ohjeet osallistumiseen sekä tulokset löytyvät VHF-kilpailumanagerin sivuilta oh6zz.com

FT8-SM 2025: Viime vuoden kisan lopulliset tulokset ovat tulleet. Kerhoasema voitti 40 metrin singleband-luokan. Haluamme kiittää Juhaa OH2LQ kovasta vastuksesta, sillä kisa ratkesi vasta joulukuun osakilpailussa. Ville OH3EIT voitti perusluokan, ja Virve OH3VIKI oli kolmas.

FT8-kilpailu: Tämän vuoden ensimmäinen osakilpailu oli viikko sitten. Workimme kokeeksi vaihteen vuoksi 80 metrin singleband-luokassa. Kisa oli todella tasainen, ja kerhoasema sijoittui toiseksi. Perusluokassa Ville OH3EIT oli toinen, ja Virve OH3VIKI kolmas.

Työskentelyuutisia

Tammikuun mielenkiintoisia DX-operaatioita ovat muun muassa South Shetland LZ0A, joka ei siis ole Bulgaria vaan bulgarialaisten Antarktis-retkikunta, ja Desecheo KP5/NP3VI. Helmikuussa on tulossa myös odotettu ja paljon puhuttu megapeditio 3Y0K Bouvetille. Kovasti kaivatun San Ambrosio 3G0XQ -retken luvitus sen sijaan siirtyy ensi syksylle/talvelle. Myös Lakshadeep Island AU7RS siirtyy helmikuulle, koska osa kalustosta oli pitkään tullissa. Desecheolla on ollut ongelmia aurinkopanelivetoisen akkusähkön riittävyyden kanssa, ja vaatimattomat antennit eivät tuota voimakasta signaalia. Lisäksi bandivalinnat suosivat Pohjois-Amerikkaa ja Japania. Juuri tällä hetkellä aurinkomyrsky haittaa etenemistä, mutta päivän-parin päästä voi olla kerrassaan erinomaiset HF-kelit.

 

Kerhon kotisivuilta oh3ne.fi löydät uusimmat tiedot asioista ja tapahtumista. Aikaisemmat kerhotiedotteet löydät kerhotiedotteet-osiosta. Tiedotteessa lukematta jääneet linkit löytyvät Facebook- ja verkkoversioista.

Bulletiinin toimitti Tampereen Radioamatöörit ry:n bulletiinitiimi.

Jaa sosiaalisessa mediassa